۰

بهترین کود مایع مخصوص مرکبات

شرکت کشاورزی سبز یزد

کود مناسب برای مرکبات

مرکبات، میوه های گرمسیری که خاستگاه اصلی آن ایران می باشند. امروزه به یکی از با صرفه ترین میوه ها برای کشت و پرورش در ایران می باشد. مرکبات نیز مانند سایر درختان نیاز به کود مناسب و تغذیه کافی برای رشد دارند.  برای خرید کود مناسب برای مرکبات ابتدا بایستی با بررسی خاک و نوع درخت عناصر مورد نیاز جهت رشد گیاه را کشف کنید. سپس بایستی کود مناسب را با برند معتبر تهیه و استفاده کنید. استفاده از برند هایی که اعتبار لازم را ندارند ممکن است موجب بروز مشکلات و بیماری در گیاهان شما شود. بهترین کود مایع مخصوص مرکبات را می توانید از فروشگاه سبز کشاورزی تهیه کنید.


عوامل موثر در رشد مرکبات

رشد مرکبات به طور کلی وابسته به چند عامل است که در ادامه آن را بررسی می کنیم.
خاک: بهترین خاک برای مرکبات خاکی است که PH ۰.۶ تا ۰.۸ متغیر است. خاکی که برای مرکبات استفاده می شود به هیچ وجه نباید شور باشد زیرا خاک شور اصلا مناسب مرکبات نیست. معمولا مرکبات در خاک رس به خوبی رشد می کند.
اقلیم: معمولا آن دسته از مرکباتی که اندازه کوچکی دارند، مانند لیمو در مناطقی که آب و هوای سرد تری دارند بهتر رشد می کنند. مرکبات به اصطلاح میوه بزرگ مانند پرتقال یا گریپ فروت در محیط های معتدل محصول بهتری می دهند.
دما: دمای مطلوب برای رشد مرکبات بین ۲۳ درجه تا ۳۰ درجه است. مرکبات در این بازه دمایی بیشترین رشد را دارند. دمای بالاتر از ۳۸ درجه و زیر ۱۳ درجه تاثیر بسیار بدی در رشد مرکبات دارد. کود: تغذیه گیاه کاملا بوسیله کود انجام می شود از این رو باید بدانیم که کود مناسب برای رشد مرکبات کدام است. معمولا برای مرکبات از بهترین کود مایع مخصوص مرکبات یا کود پودری مخصوص مرکبات استفاده می شود.


شرکت کشاورزی سبز یزد

باوری درختان مرکبات

درختان مرکبات بطور معمول پس از گذشت سال سوم کاشت بارور می شوند. وارد شدن به چرخه اقتصادی و بخش اصلی باروری درختان مرکبات از سال پنجم شروع می شود. کشاورز یا باغبانی که کار پرورش درختان مرکبات را انجام می دهد، بایستی به جزئیات توجه نماید. برای مثال باید درجه حرارت خاک را بررسی کند یا عناصر مورد نیاز گیاه را در زمان مناسب به خاک اضافه کند تا درخت فرایند رشد خود را کاملا طی کند.

بهترین کود مایع مخصوص مرکبات
استفاده از کود برای تمامی مراحل رشد درختان مرکبات برای رشد درختان بسیار حائز اهمیت است. استفاده از کود مناسب برای مرکبات در تمامی مراحل رشد درخت از مرحله جوانه زنی، تا برداشت محصول حائز اهمیت است. برای خرید بهترین کود مخصوص مرکبات بایستی به عناصر خاصی که آن گیاه نیاز دارد و شرایط خاک مورد استفاده برای پرورش درخت توجه کرد.

شرکت کشاورزی سبز یزد

بهترین کود برای مرکبات

کود ها در دو نوع پودری(خشک) یا مایع قابل تهیه هستند. هر نوع مزایا و معایب خودش را دارد. شما بایستی با توجه به عوامل و نوع درخت کود مناسب را تهیه نمایید. عناصر مورد نیاز مرکبات نیتروژن N ، فسفر P و پتاسیم K است که معمولا در تمامی کود های گیاهی یافت می شود. علاوه بر موارد ذکر شده عناصری مانند گوگرد، آهن، بور، منیزیم، منگنز و مس نیز عناصری هستند که معمولا مرکبات برای رشد نیاز دارند. بهترین کود مایع برای مرکبات معمولا کودی است که بتواند عناصر اصلی; نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به همراه عناصر دیگری که گیاه نیاز دارد فراهم کند. استفاده از بهترین کود مایع برای مرکبات موجب افزایش ثنار و کیفیت میوه ها، عدم ترک خوردگی و ریزش عجیب گل و میوه، کمک به ماندگاری محصول، بهبود طعم و رنگ محصولات مرکبات می شود.


زمان مصرف کود مایع مرکبات

۱. در ابتدای بهار و پس از ریزش گلبرگ ها محلول پاشی آغاز می شود.
۲. در اردیبهشت و زمانی که میوه ها بصورت فندقی می باشند، باید از کود مایع مرکبات استفاده شود.
۳. در نهایت در شهریور ماه برای افزایش مقاومت درختان نسبت به کاهش دما بار دیگر از کود گیاهی استفاده شود.

نکات مصرف کود مایع مرکبات
۱. زمان استفاده از کود مایع بهتر است در اول صبح یا هنگام عصر انجام شود.
۲. آبپاشی سطحی خاک پس از استفاده از کود مایع به جذب بهتر کود کمک می کند.
۳. قابل استفاده با انواع سموم و حشره کش ها به جز سموم قلیایی
۴. به هیچ عنوان از آب شور برای رقیق کردن کود استفاده نکنید.
۵. در زمانی که وزش باد شدید است از کود مایع استفاده نکنید.

شرکت کشاورزی سبز یزد

نتیجه گیری

در انتها این سوال می ماند که بهترین کود مایع برای مرکبات کدام کود است، بهترین کود مایع برای مرکبات کودی است که عناصر اصلی رشد گیاهان مانند; نیتروژن، فسفر و پتاسیم را دارند. دو عنصر مهمی که در رشد مرکبات بسیار تاثیر گذارند ازت و فسفر است. این عناصر را میتوان با استفاده از کود فسفات آمونیوم یا از فرمول های کود دارای فسفر و ازت برای درختان مرکبات تامین نمود. 
بهتر است برای خرید انواع کود برای مرکبات از یک فروشگاه مطمئن خریداری نمایید چراکه امروزه به دلیل وجود یک سری افراد سودجو تعداد کود های تقلبی در بازار بسیار زیاد شده است. فروشگاه سبز کشاورزی یزد، ما سعی بر این داریم تا بهترین کیفیت را برای شما به ارمغان بیاوریم تمامی محصولات این فروشگاه از برند معتبر ZAEEM می باشد. برای خرید به فروشگاه ما مراجعه نمایید.

جدیدترین محصولات

کود مایع روی _ بر (BLOOM SET)
مقایسه
کود مایع آلی نوبل (NOBEL) (کود مرغی) یک لیتری
مقایسه
کود کلسیم بر بیوزر
مقایسه
کود مایع ضد قارچ (FUNGI.STOP) پنج لیتری
مقایسه
کود پودری پتاس بالا (NPK 12-12-36) یک کیلویی
مقایسه
کود مایع کلسیم بر
مقایسه
کود مایع فسفر بالا (PRIME)
مقایسه
کود مایع نیتروژن (N.UP)
مقایسه
کود پودری کامل (NPK 20-20-20) یک کیلویی
مقایسه
کود پودری پتاس بالا (NPK 12-12-36) ده کیلویی
مقایسه
کود مایع پتاسیم و گوگرد (K.MITO.S)
مقایسه
کود مایع اسید آمینه (AMINO.GROWTH)
مقایسه
کود مایع نیتروژن - فسفر (NP)
مقایسه
کود مایع عناصر میکرو (FULL.UP)
مقایسه
کود پتاسیم مایع (K.MITO)
مقایسه