۰
کود پودری بهتر است یا کود مایع| شرکت سبز کشاورزی یزد

کود پودری بهتر است یا کود مایع؟

کود ها منبع اصلی تغذیه گیاهان هستند که با استفاده از آنها می توان عناصر مورد نیاز گیاهان را به مقدار کافی تامین کرد. امروزه با گسترش استفاده از کود ها فروشگاه های زیادی در زمینه فروش و تولید کود فعالیت می کنند. با افزایش تعداد برند های کود انتخاب و شناخت کود مناسب بسیار سخت است. فروشگاه سبز کشاورزی یزد فروش و پخش انواع کود های پودری و مایع برند ZAEEM با بالاترین کیفیت در یزد است. برای خرید و سفارش انواع کود می توانید به فروشگاه ما مراجعه نمایید.

کود چیست؟ کود پودری چیست؟ کود مایع در کجا استفاده می شود؟ کود پودری بهتر است یا کود مایع؟ این ها همه سوالاتی است که در ذهن فردی که می خواهد یا وارد صنعت پرورش گل و گیاه شود یا اینکه برای باغ یا باغچه شخصی خودش می خواهد کود تهیه کند است. در این مقاله با به بررسی کود انواع آن، و مقایسه کود پودری و کود مایع می پردازیم. کود به هر نوع ماده معدنی، آلی یا بیولوژیک که دارای عناصر مورد نیاز خاک و گیاه است می گویند. کود ماده ای است که موجب حاصلخیزی خاک، و افزایش کمی و کیفی محصول می گردد. کود ها به سه دسته تقسیم می شوند:
۱.کود شیمیایی
۲.کود آلی
۳.ارگانیک
۴.بیولوژیک


کود دهی

کوددهی به گیاهان را می توان مهم ترین مهارت یک کشاورز یا باغبان دانست. کوددهی در زمان مناسب و به مقدار مناسب به گیاه می تواند رشد گیاه را تضمین کند. در کل می توان گفت که تغذیه اصلی گیاهان از طریق کود تامین می شود. اگر تا بحال اقدام به خرید کود برای گیاهان کرده باشید، با تنوع بسیار زیادی از کود مواجه شده اید و نمی دانستید که کدام کود مناسب گیاه شما است.
معمولا کود ها در دو حالت به فروش می رسند. کود پودری و کود مایع این کود ها هرکدام، مزایا و معایب خودشان را دارند. ولی برای مصرف مشابهی مانند، رشد گیاهان، افزایش کیفیت خاک و تامین مواد مغذی برای گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. این دو نوع کود را کشاورزان بر اساس زمان استفاده نوع گیاه و ویژگی های خاص هر کود انتخاب می کنند.

کوددهی انواع کود پودری و مایع

کود پودری

کود پودری که در بازار با نام کود خشک، کود دانه ای و گرانول نیز شناخته می شود. به حالت پودری و خشک در بازار موجود هستند. خود کود های پودری انواع مختلفی دارند برای مثال دانه های این کود ها می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد از نوع دانه درشت آن تا نوعی که دانه های بسیار ریز و پودری دارند.
اکثر کود های پودری موجود در بازار دانه های بسیار ریز، مانند پودر دارند. کود های پودری معمولا برای اصلاح و تقویت خاک مورد استفاده قرار می گیرند. این کود ها به مرور زمان و به آرامی برای تقویت خاک و افزایش رشد رویشی گیاه در خاک پخش می شوند. کود پودری را معمولا برای استفاده در مزارع و باغچه ها و ... به اندازه ای که روی بسته بندی کود نوشته شده با خاک مخلوط می کنند.
برای تاثیر بیشتر این کود بر گیاه بایستی این کود در یک دوره زمانی مشخص در اختیار گیاه قرار بگیرد. تا تاثیرات مد نظر کشاورز یا باغبان را بر گیاهان و خاک بگذارد. استفاده از کود پودری زمانی که گیاه در خاک قرار دارد و کاشته شده است، به این صورت است که پس از مطالعه مقدار مناسب کود برای اضافه کردن به خاک، کود روی سطح خاک ریخته شود.
اگر خاک در فرایند رشد به تغذیه و عناصر دیگری نیاز داشته باشد، با افزودن کود پودری به خاک و سطح خاک می توان این کار را انجام داد. توجه داشته باشید که همیشه پیش از استفاده از هر نوع کودی اطلاعات روی بسته بندی آن را مطالعه کنید. این کار هم به شما کمک می کند که کود مناسب برای گیاه و خاک خود را انتخاب کنید، هم اینکه به شما کمک می کند تا کود را به روش مناسبی به خاک تزریق کنید.
همچنین بر روی بسته بندی این کود ها عناصر مختلف موجود در آن کود را نوشته است تا شما بتوانید بهترین و مناسب ترین کود را برای گیاه خود تهیه نمایید.


انواع کود های پودری


۱. کود پودری تک ماده
کود های پودری تک ماده یکی از انواع کود های پودری هستند. این کود ها همانطور که از نامشان مشخص است از یک ماده و منبع مشخص تولید شده اند. کود های تک ماده نیز مانند سایر کود های پودری با درصد های NPK که نشان دهنده مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم کود است عرضه می شوند. معمولا کشاورزان با خرید چند نوع کود تک ماده و ترکیب انها کود مورد نظر خود را تهیه می کنند.
۲. کود پودری مخلوط

امروزه تولید کنندگان، تولید کود های پودری مخلوط را به کود پودری تک ماده ترجیح می دهند. کود های مخلوط پودری معمولا از چند نوع ماده مورد نیاز گیاه تولید می شوند. این کود ها برای یک نوع گیاه خاص معمولا مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه کشاورزان و باغبانان و کسانی که برای پرورش گیاهان از کود استفاده می کنند خرید کود پودری مخلوط را به خرید کود پودری تک ماده ترجیح می دهند. چراکه استفاده از آن راحت تر است. همچین خرید کود پودری مخلوط برای کشاورزان از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است.

انواع کود پودری

مزایا و معایب کود پودری

از مزیت های کود های پودری می توان به عدم وجود محدودیت زمانی برای گیاه اشاره کرد، گیاه می تواند مواد غذایی مورد نیازش را در یک محدوده زمانی طولانی جذب کند، از مزیت های دیگر کود پودری این است که اگر در معرض رطوبت و نور قرار نگیرند، تا مدت زمان زیادی می توان از آن استفاده نمود. از معایب کود های پودری این است که این کود ها اگر موجب مسمومیت کودی گیاه شوند دیگر امکان حذف آنها از خاک وجود ندارد. از دیگر معایب این کود ها میتوان به دیر جذب شدن و ایجاد گرد و غبار هنگام استفاده اشاره کرد.


کود مایع

کود های مایع همانطور که از نامشان مشخص است، بصورت مایع موجود هستند. کود مایع معمولا غلظت بسیار بالایی دارد. کشاورزان و باغبانان معمولا این کود را با آب مخلوط می کنند تا رقیق تر شود. کود های مایع معمولا انواع مختلفی دارند و با غلظت های مختلفی در بازار موجود هستند پس لازم است که پیش از خرید اطلاعات دقیق و درصد های NPK را بررسی کنید.

مزایا و معایب کود های مایع

کود مایع به دلیل اینکه با استفاده از رقیق سازی می توان دوز آن را به راحتی تغییر داد بسیار مناسب است. یکی دیگر از مزایای کود های مایع جذب بالاتر آن توسط گیاه است که به طبع تاثیر گذاری این کود ها را بر گیاه دو چندان می کنند. اجرای برنامه غذایی و کود دهی گیاهان با استفاده از کود مایع بسیار ساده تر از دیگر کود ها است. از معایب کود های مایع می توان به اینکه ماندگاری زیادی ندارند و قیمت آنها که نسبت به دیگر کود ها به این دلیل فرایند های خاص تولید و بسته بندی متفاوت دارند بالاتر است، اشاره کرد.

کود مایع مزایا و معایب| شرکت سبز کشاورزی یزد

نتیجه گیری

کود پودری یا کود مایع؟ شاید هنوز بعد از خواندن مزایا و معایب کود های پودری و مایع نمی دانید کدام کود برای گیاهان شما مناسب است. ابتدا به امر بایستی شما با بررسی خاک مورد استفاده، متوجه عناصر مورد گیاه شوید. در مرحله بعد با بررسی خود گیاه و کسب اطلاعات دقیق در این باره می توانید کود مناسب را انتخاب کنید. اگر نمی خواهید خود را درگیر این مسائل کنید می توانید با ما تماس بگیرید تا برای خرید کود پودری، خرید کود گیاهی مشاوره رایگان دریافت نمایید.