۰

تغذیه درختان پسته پس از برداشت

تغذیه درختان پسته پس از برداشت | شرکت کشاورزی سبز یزد

یکی از باور های غلطی که در مورد تغذیه درختان پس از برداشت محصولات در میان کشاورزان است این است که بعد از برداشت محصول از روی درخت دیگر نیازی به آب و غذا نیست زیرا خزان نزدیک است و به علاوه درخت نیازی به تغذیه ندارد چون دیگر میوه ای ندارد که به برگها فشار بیاورد اما اشتباه بزرگ دقیقا همینجاست. درخت پسته و البته سایر درختان پس از برداشت درست به مانند زنی حامله هستند که فرزندان خود را به دنیا آورده است حال نیازمند رسیدگی و مراقبت فراوان است و اگر خوب تغذیه نشود سال آینده فرزندی نخواهد داشت. اما این باور غلطی است، درخت پس از برداشت و محصول دادن نیاز به مراقبت دارد و اگر در این دوران مراقبت های لازم از این درخت صورت نگیرد، درخت دیگر قدرت محصول دادن را از دست می دهد. 
در این دوران برای تغذیه درخت بایستی از کود مناسب آن دوره استفاده کنیم معمولا در این دوران از کود ازته استفاده می کنند که دارای عناصر مورد نیاز درخت پسته پس از پرداشت می باشد. در مورد استفاده از این کود باید دقت کنید که از انواع با کیفیت و اصلی آن استفاده کنید، چراکه استفاده از کود های بی کیفیت موجب آسیب به درختان شما می شود. شرکت کشاورزی سبز یزد تامین کننده انواع کود های مورد نیاز درخت پسته در یزد می باشد. شما می توانید برای خرید انواع کود پسته به فروشگاه ما مراجعه نمایید.پس از برداشت درخت پسته به چه عناصری نیاز دارد؟

بعد ازاینکه پسته را برداشت کردیم چیزی که حائزه اهمیت است، اینکه چهارتا عنصر لازمه که این ۴ عنصر عبارت است از : ازت (n)، روی(zn)، بور(B) و کلسیم (ca) ازت یا نیتروژن مهمترین عنصر لازم درخت پسته میباشد، ولی چون معمولا این کود را قبل از آبیاری از طریق خاک بعد از برداشت به زمین می دهند در محلول پاشی از اهمیت کمتری بر خوردار میباشد.
بعد از برداشت پسته دادن کودهای ازته ضورورت دارد که میتوان از سولفات آمونیوم یا اوره یا مخلوط هر دو استفاده کرد. عنصر روی پیش ماده سازنده هورمون اکسین (هورمون رشد) در درختان است و اگر در دوره بعد از برداشت محلول پاشی شود درختان در بهار سال آینده رشد بهتری در مقایسه با درختانی خواهند داشت که عنصر روی محلولپاشی نشده باشد. محلول پاشی با کودهای کلسیمی در دوره پس از برداشت بسیار مفید است.عناصر روی، ازت و بور را می توان بصورت مخلوط با هم در دوره بعد از برداشت استفاده کرد.

برداشت درخت پسته | شرکت کشاورزی سبز یزد

عناصری که در قسمت قبلی ذکر شد همگی در رشد درختان پسته پس از برداشت بسیار اهمیت دارند، اما عنصر اصلی که عدم وجود یا کمبود آن می تواند مشکلات زیادی را برای شما بوجود بیاورد کلسیم است. کلسیم را عنصری مرموز نامگذاری کرده اند عنصری که در گیاه حرکت ندارد اما نقشهای کلیدی را بازی می کند گاهی در محلول پاشی و در خاک هرگز جذب نمی شود! و در حالی که فکر میکنیم نیاز درخت را تامین کرده ایم فقط کود را حرام کرده ایم، همه کشاورزان پسته کار باید بدانند بهترین زمان جذب کلسیم برای درخت پسته پس از برداشت است بهتر است پس از برداشت هم از طریق خاک و هم از طریق محلول پاشی کلسیم درخت را تامین نمایید.
یکی دیگر از باور های غلط در مورد درختان پسته این است که نیازی به کلسیم ندارند چراکه خاک کشورمان به دلیل شوری دارای کلسیم می باشد باور غلط است چراکه کلسیمی که به شکل آهک در گیاه است عملا هیچ فایده ای برای درخت پسته ندارد و حتی مانع جذب عنصر فسفر نیز می شود! اگر کلسیم درخت به خوبی تامین نشود میوه سال بعد دیررس خواهد شد به علاوه سنک و سن خسارتی چند برابر به میوه های تازه عدسی و ارزنی شده می زنند، میزان مقاومت درخت نسبت به آفات و همچنین سرما و گرما نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت. کمبود کلسیم باعث سرسوختگی دانه های پسته نیز خواهد شد.


کلسیم درخت پسته | شرکت کشاورزی سبز یزد

نتیجه گیری

با توجه به نکات ذکر شده کوددهی و محلول پاشی درختان پسته پس از برداشت برای رشد مناسب آنها بسیار حائز اهمیت می باشد. برای کوددهی به درختان پسته و جبران کمبود کلسیم درختان بایستی پس از برداشت به صورت محلول پاشی و خاکی تا زمانی که درخت بیدار است از کودهای کلسیمی استفاده کنیم. پیشنهاد شرکت کشاورزی سبز یزد استفاده از کود سولفات کلسیم می باشد که با نام گچ کشاورزی نیز شناخته می شود. استفاده از این کود علاوه بر تامین کلسیم درختان پسته موجب خنثی شدن شوری نیز می گردد. پس از استفاده از کود سولفات کلسیم بایستی آبیاری سنگین صورت بگیرد تا عناصر جذب درختان شوند. 
دیگر کود هایی که می توان برای جبران کلسیم درختان پسته استفاده کرد، کود نیترات کلسیم می باشد. این کود ها علاوه بر تامین کلسیم درختان پسته موجب رسیدن ازت به گیاه نیز می شوند که خود یک مزیت به حساب می آید. مقدار استفاده از این کود از ۱۰۰ کیلو تا ۵۰۰ کیلو در هر هکتار متفاوت می باشد.

جدیدترین محصولات

کود فروت ست جامد برای افزایش باردهی و گلدهی
مقایسه
کود مایع پتاسیم و گوگرد (K.MITO.S)
مقایسه
کود مایع کلسیم فروتی مکس
مقایسه
کود مایع فسفر بالا (PRIME)
مقایسه
کود کلسیم بر بیوزر
مقایسه
کود پودری پتاس بالا (NPK 12-12-36) یک کیلویی
مقایسه
کود مایع نیتروژن (N.UP)
مقایسه
کود مایع روی _ بر (BLOOM SET)
مقایسه
کود پودری پتاس بالا (NPK 12-12-36) ده کیلویی
مقایسه
کود مایع پتاسیم و فسفر (K.MITO.P)
مقایسه
کود مایع اسید آمینه (AMINO.GROWTH)
مقایسه
کود پودری کامل (NPK 20-20-20) یک کیلویی
مقایسه
کود مایع نیتروژن (ازت) - گوگرد (NS)
مقایسه
کود مایع آلی نوبل (NOBEL) (کود مرغی) یک لیتری
مقایسه
کود مایع ماکرو ( TOP.MACRO)
مقایسه