۰

مزایای محلول پاشی درخت پسته

مزایای محلول پاشی درخت پسته | شرکت کشاورزی سبز یزد

محلول پاشی درختان پسته چیست؟

یکی از روش های کوددهی و رساندن عناصر مورد نیاز گیاهان محلول پاشی می باشد. محلول پاشی نقش مهمی را در تامین تغذیه درختان بخصوص درخت پسته ایفا می کند. امروزه به دلیل افزایش جمعیت و به طبع کشت بیشتر و بی رویه، عناصر موجود در خاک برای درختان پسته در رفسنجان تعادل خود را از دست داده اند، به همین خاطر برای فراهم کردن شرایط رشد بایستی این عناصر را به صورت مصنوعی به درختان تزریق کنیم. رایج ترین روش اضافه کردن این عناصر به درختان پسته محلول پاشی است. نام دیگر محلول پاشی، تغذیه برگی است. این عمل به صورت پاشیدن محلول های مختلف روی شاخ و برگ درختان پسته است. در محلول پاشی درختان پسته باید توجه داشته باشید که از محلول های با کیفیت استفاده کنید تا بتوانید تغذیه مناسب و کافی را برای درختان فراهم کنید. در فروشگاه کشاورزی سبز یزد  انواع محلول های درخت پسته موجود می باشد و شما می توانید خرید کنید. تمامی محصولات فروشگاه ما اعم از محلول ها و انواع کود از بهترین نوع موجود در بازار هستند و با نازلترین قیمت به شما عرضه می شوند.


مزایای محلول پاشی درختان پسته

محلول پاشی درختان پسته با کود های مناسب امری ضروری می باشد و مزایای بسیار را به همراه دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
شاداب شدن و قوی شدن بخش های هوایی گیاه بویژه برگ ها و شاخه ها و خوشه ها، افزایش طول عمر برگ ها و افزایش ذخیره برگی در شرایط حساس یا بحرانی به ویژه در زمان پر شدن مغز، رساندن عناصر به خوشه ها و برگ ها به ویژه در شرایط خشک باغات پسته و در دوره های طولانی مدت آبیاری باغات پسته که گاهاً به ۳ یا ۴ ماه هم می رسد. افزایش مقاومت نسبت به آفات و بیماری ها، افزایش سرعت جریان مواد غذایی در آوندها و تغذیه بهتر درختان، محلولپاشی درخت پسته اثرات مثبت و مناسبی روی گره های زایشی در درخت پسته دارد. علاوه بر آن محلول پاشی روی گره های زایشی سال آینده در درختان پسته هم بسیار تاثیرگذار است. محلولپاشی کودهای پتاسیمی مانند نیترات پتاسیم می تواند سبب افزایش عملکرد، افزایش اندازه دانه یا میوه و زودرس شدن یا بهتر رس شدن دانه ها در درختان پسته و بسیاری از درختان میوه دیگر شود.

محلول مخصوص درخت پسته | شرکت کشاورزی سبز یزد

چرا محلول پاشی درختان پسته مهم است؟

محلول پاشی درختان پسته تاثیر بسیار زیادی در افزایش محصول دارد. تقریبا در باغات پسته قدیمی تعادل درست عنصر ها در خاک از بین رفته از سوی دیگر، به دلایل متفاوتی بسیاری از عنصر های موجود در خاک توسط درخت پسته غیر قابل جذب می باشند و درختان به ویژه در مورد عناصر میکرو (آهن، روی، مس و …) دچار کمبودهای آشکاری می باشند.
نقش محلولپاشی در افزایش باردهی پسته پوشیده نیست. محلولپاشی عبارت است از پاشیدن محلول های حاوی مواد غذایی مختلف روی شاخ و برگ های درختان پسته. مطالعات مختلف نشان می دهد که اگر چه مقدار جذب مواد غذایی توسط برگ کمتر از ریشه ها است، اما همین مقدار کم در مقایسه با ریشه ها بسیار موثرتر و سریع تر است.
زمانی که مواد غذایی از طریق برگ در اختیار درخت پسته گذاشته می شوند، راندمان جذب بسیار بالاتر از جذب ریشه ای خواهد بود زیرا محدودیت های مختلف از جمله آبشویی عناصر در خاک، بازدارنده های موجود در محیط خاک، محدودیت اسیدیته (PH) و بسیاری از فاکتورهای منفی تاثیرگذار در جذب را نخواهیم داشت.
هنگامی که مواد غذایی از راه ریشه جذب می شوند یک مسیر طولانی را در گیاه می پیمایند تا به برگ ها و خوشه ها برسد، درحالی که محلولپاشی سبب می شود که عناصر مورد نیاز درخت به طور مستقیم وارد برگ ها شود. یک مزیت عمده عناصری که محلول پاشی می شوند نفوذ مستقیم آن ها به داخل سیستم آوند آبکش گیاه است.
در حقیقت محلولپاشی یک راه میانبر و بدون هزینه را در اختیار گیاه یا درختان پسته می گذارد؛ مناسب ترین زمان برای محلولپاشی زمانی است که دمای هوا و خاک خیلی بالا یا خیلی پایین نباشد. مطالعات نشان داده است که بهترین زمان جذب عناصر در روزنه ها و کوتیکول برگ، اوایل صبح است.


محلول پاشی درختان پسته | شرکت کشاورزی سبز یزد

نکات محلول پاشی درختان پسته

محلولپاشی درختان پسته در زمانی که رطوبت خاک بالا باشد به مراتب اثر بخش تر از زمانی است که خاک خشک باشد. بنابراین به کشاورزان توصیه می شود که محلولپاشی باغات پسته را نهایتاً تا یک هفته پس از آبیاری انجام دهند. محلولپاشی عناصر مناسب بعد از تشکیل میوه در پسته به ویژه در افزایش اونس، خندانی و کیفیت میوه ها و کاهش پوکی بسیار کارساز خواهد بود.
محلولپاشی با غلظت های کم عناصر ماکرو، به ویژه نیتروژن (N) و پتاسیم (K)، در مرحله تشکیل دانه و پر شدن مغز در درختان پسته بسیار موثر عمل خواهد کرد و درصد پوکی را کاهش و درصد خندانی و اونس دانه ها را به صورت شگفت آوری بالا خواهد برد. کاربرد عنصر بور (B) به صورت محلول پاشی در دوره تورم جوانه ها و اوایل شکافتن آن ها موجب افزایش عملکرد شده است.
البته باید توجه داشت با توجه به غلظت بالای عنصر بور (B) در بسیاری از خاک های مناطق پسته کاری کرمان، محلولپاشی بور روی درختان توصیه نمی شود.

جدیدترین محصولات

کود مایع پتاسیم و فسفر (K.MITO.P)
مقایسه
کود مایع کلسیم بر
مقایسه
کود مایع کلسیم فروتی مکس
مقایسه
کود مایع ماکرو ( TOP.MACRO)
مقایسه
کود مایع نیتروژن (ازت) - گوگرد (NS)
مقایسه
کود فروت ست جامد برای افزایش باردهی و گلدهی
مقایسه
کود مایع عناصر میکرو (FULL.UP)
مقایسه
کود پودری 10-52-10 ( NPK10-52-10 ) کیسه ده کیلویی
مقایسه
کود پودری کامل (NPK 20-20-20) یک کیلویی
مقایسه
کود مایع ضد قارچ (FUNGI.STOP) یک لیتری
مقایسه
کود پودری آهن  ( FERRUS)
مقایسه
کود پودری پتاس بالا (NPK 12-12-36) ده کیلویی
مقایسه
کود مایع روی _ بر (BLOOM SET)
مقایسه
کود ضد شوری (SAL.STOP) یک لیتری
مقایسه
کود کلسیم بر بیوزر
مقایسه